T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Hakkari İl Sağlık Müdürlüğü Hakkari Devlet Hastanesi


T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Hakkari İl Sağlık Müdürlüğü Hakkari Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Anne Oteli

Güncelleme Tarihi: 05/02/2019


Doğum sonrası yeni doğan yoğun bakımda tedavi gören bebeklerin sık aralıklarla anne sütüyle beslenmesi, bu nedenle annelerin hastaneden uzaklaşmaması, annelerin bebekleri ile daha rahat ilgilenebilmeleri için sağlık tesisimizde “ Anne Oteli “ uygulamasına başlanmıştır.

Anne sütünün yeni doğan bebekler için kaliteli besin olduğu ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği bilimsel verilerle kanıtlanmıştır. Anne ve bebek arasında bağın doğumdan hemen sonra geliştiği ve bu bağın kuvvetine göre süt üretiminin artığı göz önünde alındığında bebeklerinden uzak kalmaması gerekmektedir.

Yeni doğan yoğun bakım ünitelerinde refakatçi kabulü olmadığı için bebekler anne ile olan temastan ve anne sütünden nispeten mahrum kalmaktadır. Ayrıca yeni doğum yapmış anne kendi travmasını atlatmadan 2 saatte bir sağlık tesisine bebeğini emzirmeye gitmek zorunda kalmaktadır.

Sağlık Bakım ve Hasta Hizmetleri Daire Başkanlığı görev ve talimatları arasında olan “Sağlık kuruluşlarında, hasta ve refakatçilerine yönelik hizmet vermek üzere sağlık otelleri ve anne otellerinin planlaması, standartlarının belirlenmesi, planlamalara uygun olarak kurulması ve işletilmesi ile ilgili işlemleri yürütmek.” maddesinden hareketle hastanemiz 3 yatak kapasitesi işe hizmet vermektedir. Anne otelinde misafir olan annelere anne sütünün önemi, sütün sağılması ve bebek bakımı konusunda eğitimler verilmekte, annelerin kendilerini ev ortamında hissedebilmeleri için gerekli koşullar sağlanmaktadır