Yataklı Servis Kuralları
13 Mart 2024

Değerli Hastamız; hastanemize hoş geldiniz, acil şifalar dileriz.

Hastanemizde kaldığınız süre içerisinde kaliteli hizmet alabilmeniz ve sağlığınızı tehdit edebilecek etkenleri ortadan kaldırmak için Hastane Yönetimi tarafından belirlenen kurallara uymanız önemlidir.

Bulaşıcı hastalıklar ile ilgili; maske kullanımı, ziyaretçi ve refakatçi kuralları gibi önlemler Sağlık Bakanlığı önerilerine göre uygulanmaktadır. 

Odanıza alındıktan sonra klinik hemşireniz tarafından hasta yatağı ve eşyaların kullanımı, kahvaltı, yemek ve ara öğün saatleri, hasta ve yakınının uyması gereken kurallar, hasta hakları ve sorumlulukları, ziyaret saatleri ve kuralları, hekim viziteleri, hemşire çağrı sistemi kullanımı, bölüm çalışanlarına erişim, tuvalet-banyo kullanımı, acil çıkışlar ve acil durumda yapılacaklar vb. konularda bilgilendirileceksiniz.

Bileğinize takılan hasta kimlik tanımlayıcı bilekliği taburcu olana kadar çıkarmayınız.

Sürekli kullandığınız ilaçlarınızı kutuları ile birlikte klinik hemşirenize teslim ediniz. Yanınızda ilaç bulundurmayınız, hemşirenizin bilgisi dışında ilaç kullanmayınız.

Hastane enfeksiyonlarının önlenmesinde size de görev düştüğünü unutmayınız.

Sık sık ellerinizi su ve sabunla yıkayınız. Klinikte yatan diğer hastalarla eşya ve yiyecek alış verişi yapmayınız.

4207 sayılı kanun gereğince hastanemizde tütün ürünleri kullanımı yasaktır.

 

Hastaya refakatçi gerekip gerekmediği hastanın doktoru tarafından belirlenir ve refakatçi sayısı bir kişiyle sınırlıdır.

Refakatçi değişimlerinde, klinik hemşiresine bilgi veriniz.

Refakatçilerin yemek hizmetinden faydalanabilmeleri için klinik sekreterliğinden kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Hasta ziyaretleri kısa tutulmalı, mümkünse 5 dakikayı geçmemelidir.

Doktorunun izni olmadan hastaya dışarıdan herhangi bir yiyecek veya içecek getirmeyiniz.

12 yaş altı çocukların, ateş, öksürük, aksırık ve boğaz ağrısı gibi solunum yolu enfeksiyonu şikayeti olanların, bilinen bir enfeksiyon hastalığı ve/veya herhangi bir kronik hastalığı olan kişilerin ve yaşlıların hastanede hasta ziyaretinde bulunmamaları gerekmektedir.