Klinik Hakkında
12 Mart 2024

Cildiyenin diğer tanımı, deri ve zührevi hastalıkları bölümüdür. Çeşitli deri hastalıkları, tırnak rahatsızlıkları ya da egzama gibi problemler cildiye bölümünde tedavi edilmektedir...

Cildiyenin diğer tanımı, deri ve zührevi hastalıkları bölümüdür. Çeşitli deri hastalıkları, tırnak rahatsızlıkları ya da egzama gibi problemler cildiye bölümünde tedavi edilmektedir. İnsanlar dış görünüşüne önem verdiğinden ciltteki hastalıkların tedavi edilmesi, hem sağlık hem estetik görünüm açısından oldukça gereklidir. Frengi, bel soğukluğu gibi zührevi hastalıklar, çeşitli deri rahatsızlıkları ve cilt üzerinde meydana gelen problemler bu bölüm içinde tedavi edilmektedir. Dolayısıyla hastaların tedavi olmak için ilgili bölümden randevu almaları gerekmektedir.

Sadece cilt hastalıklarında değil; cildin genç ve güzel görünmesi için de dermatolojik tedaviler alınabilmektedir. Bu işlemleri yapan kişilere ise, dermatolog adı verilmektedir. Dermatologlar, cilt ile ilgili problemleri iyi bir şekilde inceleyerek, bu problemlerin giderilebilmesi için gerekli tedavi yöntemlerini uygulamaktadır. Bu nedenle bir deri hastalığınız varsa ya da cildinizde herhangi bir problem oluşmuşsa, hiç vakit kaybetmeden dermatolojik muayene olmanız gerekmektedir. Gerçekleşen muayene sonucunda hastalığınız tespit edilerek, dermatolog tarafından bu doğrultuda hastalığınıza en uygun tedavi yöntemleri uygulanacaktır. Cilt hastalığınız varsa, bunu ihmal etmeden cildiyeye gelerek gereken tedavileri almalısınız.

Deri hastalıkları nelerdir?

Deri enfeksiyonları, saç hastalıkları, kurdeşen, vitilligo, Behçet hastalığı, deri tümörleri, bezi hastalıkları, yanıklar, tırnak hastalıkları, aşırı derecede terleme, sedef hastalığı, alerjik hastalıklar ve egzama gibi hastalıklar çeşitli deri hastalıklarıdır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar da dermatolojinin alanına girmektedir. Zührevi hastalıklar olarak nitelendirilen bu rahatsızlıklar, cildiyenin ilgilendiği problemler arasında yer alır. Cinsel temas yoluyla deri ve mukozalardan bulaşan bir hastalık olan frengide, ilk belirtiler deri ve mukozada görüldüğü için cildiyeye gidilmelidir. Deri ve mukozalardaki yara, döküntü ve kızarıklıklar tedavi edilmelidir. Bel soğukluğu ise, mukozada temastan sonra iki dört gün arasında akıntı belirtileri gösterebildiğinden, rahatsızlık tedavi edilmelidir. Bu tür zührevi hastalıklara tıpkı deri hastalıklarına baktığı gibi dermatologlar bakmaktadır. Gerekli durumlarda cildiyeye giderek, rahatsızlıklarınıza yönelik tedavi alabilirsiniz.

Neden cildiyeye gidilmelidir?

Sedef hastalığı, akne problemi, egzama, mantar, yanık, sivilce, saçlı deride kepeklenme gibi problemler ile karşı karşıya kalındığında mutlaka cildiyeye gidilmelidir. Bu rahatsızlıklar dışındaki cilt hastalıklarına karşı da dermatolojik muayene olunabilir. Öncelikle hastalığın teşhis edilmesi gerekmektedir. Tanı konulduktan sonra, tedavi yöntemleri uygulanmaya başlanmaktadır. Her cilt hastalığının kendine özgü tedavi biçimleri vardır. Krem, antibiyotik, sabun, şampuan, losyon gibi çözümlerle ilgili hastalıklar tedavi edilebilmektedir. Detaylı muayeneden sonra hastalığın yoğunluğuna göre ilaçlar verilebilir. Cilt ile ilgili problemleri profesyonelce aşmak istiyorsanız; cildiyeye giderek gerekli hizmeti almalısınız.