T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Hakkari İl Sağlık Müdürlüğü Hakkari Devlet Hastanesi


T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Hakkari İl Sağlık Müdürlüğü Hakkari Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

organ bağış konferansı düzenlendi

Güncelleme Tarihi: 07/02/2019

Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl Kasım ayında düzenlenen 'Organ Bağışı' etkinlikleri kapsamında il Sağlık Müdürlüğü tarafından Devlet Hastanesi Konferans salonunda düzenlene konferansa Hakkari İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanı Ümit KIZILAY, Personel ve Destek Hizmetleri Başkanı Zübeyde YİĞİT, Kamu Hastaneleri Başkan Yardımcısı Muharrem DÜNDAN  ve sağlık çalışanları katıldı.

Hakkari Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı ve aynı zamanda Başhekim Yardımcısı olan Op.Dr.Hakan TEZER tarafından sinevizyon eşliğinde organ bağışı ve naklinin yaygınlaşması ile ilgili  detaylı bilgiler verdi.

Organ bağışı ve naklinin yaygınlaştırılması ve bu bilincin yeterince gelişmesini sağlamak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl Kasım ayında ara 'Organ Bağışı Haftası' düzenlendiğini ifade eden Op.Dr.Hakan TEZER, Organ nakli nedir? Kimler Organ bağışında bulunabilir?
Hangi organ ve dokuların nakli yapılabilir? Yasal ve dini boyutunun ne olduğu? Beyin ölümü, Beyin ölümüne kimlerin karar verdiği, Organ bağışında ailenin onayının alınması gerektiği ile ilgili  bilgiler verdi.